Sakramenty - formalności - Strona parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Kutnie

Sakramenty - formalności

Wykaz dokumentów potrzebnych do sakramentów świętych
oraz pogrzebu katolickiego

Sakrament chrztu świętego
Sakrament chrztu świętego udzielany jest w naszej parafii w II, III, IV i V niedzielę miesiąca oraz w I i II dzień Bożego Narodzenia i Wielkanocy podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00.
Aby sporządzić akt chrztu świętego dziecka, należy - 2-3 tygodnie przed chrztem - przynieść do kancelarii następujące dokumenty:
  • akt urodzenia dziecka z USC,
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
  • zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o chrześcijańskim praktykowaniu wiary
    (zaświadczenia te powinny być dostarczone najpóźniej w dniu chrztu).

Sakrament małżeństwa
Datę ślubu ustalamy z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.
Aby sporządzić akt małżeństwa oraz godnie przyjąć ten sakrament należy dostarczyć do kancelarii 3 miesiące przed planowaną datą ślubu następujące dokumenty:
  • aktualne (tj. z datą do 3 miesięcy wstecz od daty ślubu) świadectwa chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu,
  • dowody osobiste,
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej i odbytych spotkaniach w poradni rodzinnej,
  • zaświadczenie z USC (niezbędne jeśli narzeczeni chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą także skutki cywilnoprawne, tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu jeśli wcześniej zawarty był kontrakt cywilny.

Pogrzeb katolicki
Aby sporządzić akt zgonu osoby zmarłej, należy przynieść do kancelarii następujące dokumenty:
  • akt zgonu z USC,
  • zaświadczenie o udzieleniu Sakramentu Chorych, Wiatyku i Komunii Świętej (jeśli zgon nastąpił poza parafią lub
    w szpitalu - wystawia je kapelan szpitala),

• informację od zarządcy cmentarza o dacie pochówku,
  • jeśli zmarły/a jest z poza parafii należy przynieść zgodę na pochówek z parafii.

Pozostałe informacje udzielane są w Kancelarii parafialnej.